wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Długowieczne płoty drewniane

Nieadekwatnie konserwowane płoty drewniane błyskawicznie się niszczą oraz mogą nieodwracalnie stracić swój pierwotny wdzięk i własności. Decydując się na używanie drzewa na płot warto poznać sposoby pielęgnacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące płot z drzewa trzeba rozpocząć od właściwego oraz skrupulatnego przygotowania materiału na płot, bowiem od tego zależy wynik finalny własnych robót. Przed użyciem produktów do protekcji oraz ozdoby sztachet z drzewa kluczowe jest skontrolowanie, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga śladów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku ascetycznego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu technicznego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Jak ochronimy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, powinno się nanieść kolejne amalgamaty, jakie ochronią je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć achromatyczny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, ale nie utworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ów sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej asekuracji płotu, winniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu konserwuje płot przed ujemnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba przeznaczyć im wiele uwagi i opieki.

Zgoła inaczej jest w wypadku ogrodzeń plastikowych. Ów rodzaj płotów jest w całości odporny na warunki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają również biokorozji w następstwie tego dogadzają swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz