środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżni��.

Chociaż kamienie sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ploty z PCV na plot i bramkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na sztachetki PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety Winylowe stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia z plastiku na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych upodobań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i balaski z plastiku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa stawia się z kamieni przeróżnego zarysu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałków o nieproporcjonalnych kształtach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, żeby postać każdego następnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenie Winylowe należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają też mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz